Наредбата с измененията ще бъде гласувана в края на месеца
Местната власт ще предложи на Общинския съвет да приеме Наредба за изменение на автомобилното и пешеходно движение в Карлово и Общината. Наредбата е съобразена със Закона за движение по пътищата, а измененията се налагат, за да бъдат предотвратени инциденти с електрически тротинетки, каза председателят на Общинския съвет Доньо Тодоров в първия епизод на подкаста „Гласът на Карлово“. Той посочи, че по данни на РУ Карлово електрическите тротинетки в Общината са около 300.
Очаква се нови правила да бъдат въведени по пешеходните зони ул. „Водопад“, пл.“20-ти юли“, ул.“Гурко“ и пл.“Васил Левски“. Предлаганите промени забраняват движението с електрически тротинетки на лица под 14 години, а лицата от 14 до 16 години ще може да се движат само с каски и със скорост до 15 км/час.
Местната власт очаква промени в Закона за движение по пътищата, а до тогава служители на звено „Инспекторат“ и полицията ще извършват контрола и ще налагат санкциите. В Карлово се предвижда да бъде поставено още видеоонаблюдение. Изцяло се предвижда забрана на движението с електрическите тротинетки на всички спортни и детски площадки, както и на Общинския пазар.
„Местната власт в Карлово ще подкрепи всички законови промени, за регистрация и контрол на електрическите тротинетки, изисквания свързани със наличие на свидетелство за управление на МПС“, посочи Тодоров.
На публично обсъждане организирано от местната власт стана ясно, че вече има глобени лица, които обаче са малолетни и за това актовете са връчени на техните родители.
„Очакваме законовите промени, за да може служителите от Общината да имат правото да изискват документи и да започнат да глобяват. Към момента това се извършва от органите на реда“, съобщи кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов и добави, че Общините ще поискат 70 % от средствата, да се връщат в Общината, за да се постави видеонаблюдение и да се назначат още служители, които да осъществяват контрол.
„Когато един нарушител бъде глобен няколко пъти, ефект ще има. И след моята заповед вече виждаме, че поне лицата се движат с каски“, каза Кабаиванов.
Жители на Карлово поискаха изграждане на още велоалеи в Общината и пътят към Пречиствателната станция на Сопот, да бъде обособен като спортна зона, тъй като по него тренират много състезали на един от най-добрите клубове по триатлон, СК „Триатлет“ Баня.
Общинският кмет прие предложението и се ангажира да проведе разговор с кмета на Сопот, тъй като по-голямата част от пътя се намира на територията на Община Сопот.
Община Карлово вече търси възможности за изграждане на нови велоалеи извън Карлово като Карлово-Баня, между Карлово-Сопот, Карлово- Дъбене или Карлово- Московец.