Ритуалът датира повече от 150 години
Ритуалът се прави в къща, в която момата е последна рожба /изтърсак/. Тя донася крондир с вода и заедно с другите моми пускат по малко ориз или ечемик, потапят и сух босилек
Всяка пуска пръстена си.
Ритуалът „Парен Петел“ започва да се изпълнява на 31-ви декември вечерта. На 1-ви януари момите отново се събират. Първо домакинята ръси момите с водата и ечемика като символ да се пръснат по момини двори, да се сгодят или омъжат.
Момите започват да пеят характерна песен. След това момата, която е домакиня бръква в крондира и започва да дава на притежателките пръстените докато пеят. Например „Из дол бяга, цървул стяга“, означава, че ще вземе хайдутин. “ На стол седи, перо държи“- учител и .т.н. Преди всеки припев момите казват „Бръкни моме, подай пръстен“. На която се падне нещо добро се радва, а на която лошо- се сърди.
След ритуала задължително „се попарва“ петел.Жертвеното животно „води хорото”, после се изпича и се раздава на присъстващите.
Вечер късно взимат по един прът от плевнята, слагат го на реката и го посипват в двата края с жито. На сутринта като отидат за вода на реката, ако прътът липсва, се вярва, че тази година момата ще се омъжи, а ако прътът е там, че момата ще си стои у дома.