Home Карлово ОУ “ Кирил и Методий“ Карлово бе домакин на полезна среща посветена...

ОУ “ Кирил и Методий“ Карлово бе домакин на полезна среща посветена на „Взаимовръзка на емоциите с психичното и физическото ни състояние“

0

Инициативата бе на преподавателите  Тодорка Белова, Тонка Стефанова и Красимира Августинова

В срещата участваха ученици, родители и педагогическият персонал. Специални гости бяха представители на метода „Актив Ситинг“, който насърчава активния начин на живот чрез интегриране на движение и упражнения в ежедневието.

Google search engine

Целта на срещата беше да се повиши осведомеността за влиянието на емоциите върху общото  здраве и да се демонстрират прости, но ефективни техники за справяне със стреса и напрежението.

По време на срещата стана ясно каква е значимостта на емоционалното и психическо здраве в училищната среда. Бяха  представени основните принципи на  подход и ролята на емоциите в ежедневието. Особено интересна беше беседата за влиянието на емоциите върху психическото и физическо състояние. Лекторите от „Актив Ситинг“ акцентираха върху това как емоции като стрес, тревожност и страх могат да се отразят негативно на физическото здраве –напрежение в мускулите и общо усещане за дискомфорт.

Беше подчертано, че дълготрайните негативни емоции могат да доведат до по-сериозни психични проблеми като депресия и хронична т ревожност, ако не бъдатконтролирани и обработвани навреме. Създателите на метода представиха лесни упражнения, подходящи за всяка възрастова група, които могат да се изпълняват в училище или у дома. Сред тях бяха дихателни упражнения, насочени към успокояване на ума и намаляване на стреса.

Бяха показани и техники за отпускане на мускулите чрез кратки движения и разтягания, които могат да се изпълняват в седнало положение – така че учениците да могат да ги прилагат дори в класната стая по време на учене.  Лекторите представиха няколко примера за ежедневни ситуации, в които емоциите могат да се превърнат в бариера за концентрацията и ефективността, както в учебния процес, така и в социалния живот на учениците.

Споделиха полезни съвети как учениците да разпознават и обработват емоциите си чрез самонаблюдение и позитивни утвърждения.

Тази инициатива подчерта необходимостта от интегриране на емоционалното образование и физическата активност като част от учебния процес, за да се постигне пълноценна и здравословна среда за всички участници в училищния живот.


„Срещата бе успешна стъпка към изграждането на по-здравословен и подкрепящ училищен климат, който подпомага както академичното, така и емоционалното развитие на учениците“, съобщи директорът на училището Йонка Радулова.

LEAVE A REPLY

Напиши коментар
Име