Home Карлово Момичета от Карлово направиха интерактивна разходка по стъпките на бележити български жени

Момичета от Карлово направиха интерактивна разходка по стъпките на бележити български жени

0

Инициативата бе на Младежкия център

Младежкият център в Карлово организира интерактивна разходка по стъпките на бележити български жени за момичета от Карлово. 

Google search engine

Образователната двучасова беседа по улиците на София включваше важни моменти  за живота и делото на Елисавета Карамихайлова – първата и единствена до1945г. жена-хабилитиран преподавател в Софийския университет.Основоположник на ядрената физика в България, основател и пръв ръководител на катедрата по ядрена физика в университета. За жалост установихме,че в „коридора на славата“ в университета сред всички пана, само това на Елисавета Карамихайлова е на жена.

Констанца Ляпчева – милосърдна сестра по време на Балканските войни, борила се за правата на сираци, самотни майки и бежанци, допринесла за изграждането на първите домове и програми за деца, почетен член на Съюза за закрила на децата, взел решение 1 юни да се чества като Деня на детето от 1927година. Съпруга на Андрей Ляпчев – бивш министър-председател на България. За жалост и на къщата, в която са живели има паметна плоча само с името на съпруга и, но не и нейното.

Екатерина Каравелова – учредителка и дългогодишна председателка на Българския женски съюз(в периода 1915-1925), основателка на сдружение „Майка“ и Комитета за защита на евреите, съпруга на Петко Каравелов. За съжаление видяхме, че и тя остава нетолкова оценена, като нейната надгробна плоча е поставена едва по-късно на доста по-ниско ниво на гроба и с Петка Каравелов.

Елисавета Багряна – известна българска поетеса и общественичка, като пред дома, в който е живяла чухме едно от омайните и стихотворения.

Яна Язова – това е писателският псевдоним на Люба Ганчева, издала трилогията „Балкани“ за национално освободителното движение на българите, включваща трите романа „Левски“, Бенковски“ и „Шипка“, известна с острия си език и критика към режима, за което може би намира и смъртта си, тъй като почива при неизяснени обстоятелства.

*Пред сградата на първото девическо училище научихме за историята на д-р Анастасия Головина– бесарабска българска лекарка-психиатър, допринесла за развитието на балнеолечебната медицина, нововъведения в аутопсията, основател на женско дружество „Милосърдие“, което създава дом за възрастни хора и помага на сиропиталището за деца във Варна.

*Пред народното събрание групата научи кога българските жени за пръв път получават правото на глас – едва през 1938 година и то не всички жени(само за жени над 21години и то „омъжени, разведени или вдовици“), като за пръв път има жени депутати в 26-тото НС 1945-1946 и то само 16(5,7%).

Образователната обиколка с увлекателен разказ за живота и делото на бележитите българки, останали недооценени в нашата история и страна, бе водена от доц.Силвия Борисова от Института по философия и социология на БАН.

LEAVE A REPLY

Напиши коментар
Име