Лидерът на Възраждане зададе публично няколко въпроса
Позицията на Костадин Костадинов е по
повод на разпространената до медиите, позиция на Националния статистически институт, в която ръководството на НСИ опитва да отговори на тревожната информация, получена от „Възраждане”, относно опасност от нова подготвяна манипулация на данните за инфлацията. За това Костадинов отправя следните конкретни въпроси:
Действително ли от НСИ считат, че многобройните международни проверки на работата им са атестат за безпроблемна работа и знак на доверие, от страна на външни институции като Евростат, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и други?
Докога ще продължава практиката на НСИ всички външни проверки да бъдат провеждани при пълна непрозрачност и да приключват без публична информация за резултатите? За сравнение например, посещенията на мисии от Международния валутен фонд винаги завършват с публични пресконференции, открити за всякакви конкретни въпроси на медиите.
Ако досега, както твърди ръководството на НСИ, не е имало опити и натиск за манипулиране на данните за инфлацията – защо НСИ не публикува час по-скоро подробен доклад с описание на всички подозрителни действия през последните месеци, свързани с административна намеса в цените? Част от тези действия са публично известни – един кратък списък включва въпроса с реимбурсацията на лекарства, отпадането на таксите в държавните университети, намаляването на цената на дървата за огрев за следващия отоплителен сезон.
Защо ръководството на НСИ никога не публикува календар на срещите на ръководството? Например публична тайна е, че през последната година НСИ са имали поредица от срещи с представители на големите търговски вериги (където са обсъждани варианти за „потискане” на цените), както и с банките (когато е била лансирана идеята на бившия финансов министър Асен Василев банките да публикуват по-ниски такси и комисиони) – всичко това с крайна цел за „изпълнение” на маастрихския критерий за инфлацията.
Не на последно място – каква може да бъде реалната практическа независимост на НСИ като институция, след като съгласно Закона за статистиката НСИ е на бюджетна издръжка (т.е. не притежава финансова независимост), а председателят и заместник-председателите на НСИ се назначават от министър-председателя (т.е. не е гарантирана персонална политическа независимост)?
Искрено се надяваме българските институции действително да отстояват политическа независимост, да поддържат най-високи професионални стандарти и да не се поддават на политически, финансов, медиен или личен натиск, изпълнявайки конюнктурни поръчки в разрез с дългосрочните икономически и финансови интереси на България.
„Възраждане” следва последователна политика за запазване на националния суверенитет и финансовата стабилност в България. Няма да престанем да реагираме на всички опити за изкривяване на обективните критерии и показатели за състоянието на българската икономика.
Оставаме на разположение за конструктивен диалог по темата с останалите политически партии и институциите в страната. Такъв диалог трябва да бъде основан на строга икономическа и финансова експертиза, ненамеса в работата на институциите и доверие към професионализма на хилядите добросъвестни служители в националната статистическа система.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!