Хората за пореден път протестираха пред Общината
Местните жители изразиха недоволството си, че с бавни темпове се възстановява инфраструктурата в пострадалите села. Те призоваха отговорните институции да извършат проверка и да се даде отчетност от Общината какви средства е дала държавата и как са изразходвани до момента:
„Минете, вижте, нищо няма и днес два автобуса не искат да ни возят. Поради тази причина, че няма улици…“
Стефан Назаров – пострадал от Богдан – „Държавата даде по 375 лева и 5000 лева от даренията това беше..“
„Като завали дъжд как върви водата горе чак от църква, вместо да влиза в реката върви покрай нас и пак изкопава, всичко се свлича…“
Местната гражданска инициатива за възстановяване на Каравелово посочиха, че са сезирали АДФИ за да бъде извършена проверка как са изразходвани получените средства в Общината от държавата:
Ани Иванова – председател на МГИ за възстановяване на Каравелово: „Обществената поръчка за временни мост не включва стойността на сами мост.В обществената поръчка е 119 000 лева без ДДС .За Каравелово говорим?- обществената поръчка касае само и единствено монтаж и транспорта и един парапет за 22 000 лева…“
До момента Общината е провела обществени поръчки за 30 обекта в трите населени места на стойност над 17 млн.лева:
д-р Емил Кабаиванов – кмет на Община Карлово: – „Изразходили сме една малка част за уличното осветление в Каравелово и Слатина. В Богдан ЕВН имат да поставят и сме платили аванса на детската градина в Каравелово. Обществената поръчка е за половината от тази сума и моста в Каравелово е заприходен като актив на общината…“
Кабаиванов заяви, че Общината ще излезе с публичен отчет пред хората и медиите, но трябва да се знае, че една процедура по Закона за обществените поръчки отнема от 2 до 4 месеца:
Кабаиванов: „Една такава процедура като речните корита, мостовете е минимум 4 ри месеца. Тези процедури за ликвидиране на последиците след бедствия трябва да бъдат съкратени наполовина. Ние нашата работа ще я свършим – обществени поръчки, провеждане, избор на изпълнител, но ако нямаме финансиране трябва с тези хора отвън да отидем пред държавните институции, защото тогава Общината е безсилна….“.
Предстои Общинския съвет да вземе решение и да бъде възложено на търг възможността фирми да закупят инертния материал от наводненията, а средствата ще бъдат предоставени на населените места.