Те ще затворят пътя над Калофер
Животновъди от цялата страна блокират в сряда от 13.00 часа Подбалканския път София – Бургас на източния вход за Калофер, съобщи за KarlovoPress Тодор Диклиев. Причината е, че няма къде да пашуват животните им. За първи път фермерите са готови да се откажат от субсидиите, които получават.
От НП „Централен балкан“ преди няколко дни изпратиха съобщение до медиите относно въведените ограничения за паша на домашни животни на територията на националните
паркове Рила, Пирин и Централен Балкан.
„Тези ограничения не застрашават развитието на животновъдството в България. В страната има само три национални парка – Рила, Пирин и Централен Балкан. Общата площ на трите парка е под 2% от националната територия. Данните за 2023 г. показват, че по-малко от 3% от едрия рогат добитък и по- малко от 3% от овцете в България са пашували на територията на националните паркове. Площта на пасищата, на които се разрешава паша в националните паркове съгласно утвърдените годишни планове, представлява едва около 2.5% от пасищата в страната“, пише в позицията на Централен Балкан.
Според парковете, решението на проблема в краткосрочен план е животновъдите, за които пасищният ресурс в националните паркове не е достатъчен, да имат възможност да ползват територии на природни паркове и площи от държавни горски територии, при спазване на предвидения в законодателството процедурен ред, за което е създадена необходимата организация.
Дългосрочното решение на проблема според парковете е многократно обсъждано с
Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и животновъдите и то е да се
разсредоточи пашата, като в направлението се включат и териториите на природните
паркове и Натура 2000 зоните, каквото е и предвиждането на интервенцията
„Пасторализъм“ по Стратегическия план.
„За целта Министерството на земеделието и храните следва да осигури необходимите условия, които да подпомогнат животновъдите да извършват регулярните си дейности в тези територии. По този начин ще успеем да постигнем така необходимия баланс между опазването на природата и развитие на политиката по животновъдство“, се посочва в позицията на парка.
Според дирекцията при последното докладване за състоянието на тревните местообитания към Европейската комисия, състоянието е било отчетено като неблагоприятно и затова е наложително да се предприемат корективни действия по отношение на натоварването на тези чувствителни територии и ограничаване на броя на пашуващите животни, тъй като поддържането на природните местообитания в благоприятно състояние е както отговорност към природата на България, така и задължение на страната като държава членка на Европейския съюз.
С годишните планове за паша за 2024 г. е постигнат оптимален компромис, който да
даде възможност на животновъдите и тази година да пашуват на територията на
националните паркове, но с редуцирано натоварване на пасищата. Целият допустим
пасищен ресурс на националните паркове ще бъде предоставен за ползване на
животновъдите, като условията за подпомагане ще са съгласно изискванията на
Стратегическия план и Наредба № 10 от 27 юни 2023 г. за условията и реда за прилагане
на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение към
животните, включени в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските
райони за периода 2023-2027 г. Съгласно утвърдените годишни планове за паша, площта
за извършване на тези дейности в парковете е относително същата спрямо 2023 г. и е
приблизително 34 000 ха, като нормата за натоварване е 0,4 животински единици на
хектар. Така на територията на националните паркове ще могат да пашуват близо 39 000
животни.