Инициативате бе посветена на Деня на християнското семейство
В Деня на християнското семейство, 6 -годишни деца от ДГ „Мечо Пух“ в Хисаря възпроизведоха по уникален начин един български ритуал – традиционна българска сватба. Всички деца бяха облечени в специално изработени автентични носии, с които някога децата са били обличани на празници.
Възпроизвеждането на българските ритуали и традиции заема специално място в образователната програма на детската градина. Двама от преподавателите от години се занимават и с колекциониране и реставриране на народни носии
Мария Златинова – преподавател в ДГ „Мечо Пух“ Хисаря: „Много важно е да видят как нашите баби и дядовци страшно много са уважавали възрастните хора, уважавали са традициите, всяко едно нещо се е правило със замисъл, правило се е специално знаме, което се нарича пряпорец. Сватбата е била изключително важна за развитието на човека, от сватбата нататък е примал едно ново начало, всичко, което се прави на сватбата е да разграничи живота на булката и ергенина в бъдеще, в който те встъпват, за да създадат поколения за българския народ…“
Децата показаха двата най-важни обреда в българската традиционна сватба – бръснене на младоженец и забулване на булката, които се изпълняват преди венчавката:
Борис Бегов: „Бръсненето се прави от девера и от приятелите на момчето.Извършва се вън на двора под плодно дърво“.
Яница Пийчинова: „Забулването е другия ритуал, който показваме. То е ставало с плътно червено платно, през което нищо не се вижда.Затова булката е водена.Закрива се лицето на невестата за чуждите погледи.“
Борил Кръстев – „Освен булото на главата на булката се слага и зелен венец, това се прави, за да я предпазва от лоши очи“.
В Деня на Християнското семейство на трапезата се слага постна храна и питка. Според народните поверия, на този ден българите гадаят какво ще е времето през следващата година:
Ника Павлова: “ Старите хора казват, ако на този ден времето е топло зимата ще бъде люта и студена, а пък лятото – сухо, ако на този ден времето е облачно, зимата ще бъде мека. Трапезата остава неразтребена, за да дойде Богородица и да я благослови“.
Ели Николова – директор на ДГ „Мечо Пух“ Хисаря: „Ненапразно ви показахме сватбеният ритуал, защото от дома, от семейството, от там започва пътят на ценностите.“
А посланието на децата е, че семейството пази тези ценности и съхранява нашата народност и духовност през годините. Затова и празникът е повод да съберем най-близките си.