В общинската програма „Читалища“ имаха възможност да участват всички читалища
В навечерието на празника на духовността – 24 май, пет читалища от Община Хисаря ще получат средства по програмата за финансиране на проектни предложения за 2024 година. В Общинската програма „Читалища“ имаха възможност да участват всички читалища на територията на Общината.
Литературният конкурс „Отечество, не си ли достойно за любов?” на НЧ „Иван Вазов – 1904“ Хисаря, посветен на 120 години от основаването му е едно от предложенията, което печели съфинансиране по общинската програма. Четири от проектите, спечелили допълнително финансиране са свързани с бита и обичаите в хисарския край, с традиционни празници и чествания.
Проект „Традициите – мост към бъдещето“ на НЧ „Тодор Др. Пашкулов – 1928г.“ Старо Железаре цели популяризиране на традиционния фолклор, занаяти и бит чрез съвременни мултимедийни възможности и организиране на детски работилници.
Изложбата на местни художници и на изделия от сръчните ръце на старожелезарската жена са акцент в мероприятията.
„Съхраняването на традициите има едно неоценимо морално измерение – запазване на родовия дух и корени.“, отбелязаха от екипа на проекта, в който читалището си партнира с ОбУ „Христо Ботев” Красново.
Проект „Приеми коледар – посрещни доброто и отпрати злото“ на НЧ „Искра – 193 8г“ гр. Хисаря, кв. Миромир има за цел да възроди и поддържа народния обичай „Коледуване“, който е вече забравен и не се осъществява в квартала. В автентичното пресъздаване на празника ще се включат не само децата, но и самодейци и възрастни доброволци.
Проект „Есенен празник в квартал Момина баня“ на НЧ „Н.Й. Вапцаров – 1927г.“ кв. Момина баня в Хисаря създава възможност за обогатяване на културната дейност в местната общност, като създава условия за творческа изява на колективите при читалището, представя и поддържа традициите. Основна роля в него ще имат партньорите по проекта – децата от ЦДТ „Дъга“ и учениците от ОУ „Васил Левски“, кръжок „Млад кулинар“.
В представянето на есенната палитра на храни и обичаи са поканени да се включат и фолклорни колективи и формации от други читалища.
ЦДГ ’’Слънце”, ОУ ’’Христо Ботев” и Храм „Св. Николай Чудотворец Паничери ще осъществяват проект „Читалището – културно-информационен център“ на НЧ „Соколов-1919г. Паничери. Есенни дни на изкуствата в читалището, конкурс на тема: „Книгите – тайнственост и знание”, „Час на приказката“ и урок по родолюбие, както пресъздаването и съхранението на местните традиции, са част от проявите заложени в проекта.