Клисура бе домакин на научната конференция „Априлското въстание – места на памет“, посветена на 150 години от Априлската епопея и 100 години от освещаването на музейната сграда в града.
Форумът събра историци, общественици и гости от цялата страна, а началото бе дадено с тържествен черешов гръм – символ на героизма на клисурските въстаници.
Представени бяха нови исторически факти за малко известни герои и паметни места, свързани с Априлското въстание. В рамките на събитието бе открита и изложбата „Васил Левски. Места на памет (1873-1933)“ на Българска академия на науките.












